Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

7. 8. 2014

 Tisková zpráva:

 

České osobnosti se postavily na podporu Izraele a proti antisemitismu

Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) uspořádalo ve středu 6. srpna 2014 od 17.00 hodin veřejné shromáždění na podporu Izraele a proti antisemitismu.

V horní části Václavského náměstí u sochy sv. Václava se sešlo více než 500 občanů, mezi nimi zástupci mnoha křesťanských církví a židovských komunit. Shromáždění bylo zahájeno zpěvem tradičních židovských písní a jeho pokojný průběh zakončil zpěv izraelské hymny.

Smyslem této akce bylo poukázat na projevy antisemitismu, k nimž v souvislosti s konfliktem v Gaze dochází v ulicích evropských měst. Organizátoři vyzvali intelektuální elity a známé osobnosti, aby jednoznačně veřejně odsoudily projevy rasismu a nenávisti vůči Židům a Izraeli.

Předseda ICEJ Mojmír Kallus, který akci moderoval, pro ilustraci poměrů v Evropě na počátku seznámil přítomné s aktuální zprávou agentur, že britský The London Times odmítl uveřejnit placené prohlášení nositele Nobelovy ceny míru Elie Wiesela, v němž vyzývá Hamás, aby se vzdal používání lidských štítů. „Vyjadřovaný názor je příliš silný a mohl by u mnohých čtenářů vyvolat obavy,“ znělo redakční odůvodnění The London Times. Elie Wiesel v něm mimo jiné praví: „Dnešní boj není mezi Židy a Araby, či mezi Izraelci a Palestinci. Je to boj mezi těmi, kdo milují život, a těmi, kdo propagují smrt. Je to boj civilizace s barbarstvím.“

„Jedním z důvodů, proč jsme se dnes sešli, je, že nemůžeme dále sledovat relativizaci zla a práva, kdy zastánce terorismu má v médiích stejný prostor jako obránce života,“ řekl psychiatr a vysokoškolský profesor Cyril Höschl.

Sociolog Fedor Gál narozený v terezínském ghettu: „Současná atmosféra v Evropě mi připomíná 30. léta. Nechci, aby se má vnoučata musela narodit v Terezíně jako já“.

Za zúčastněné křesťany promluvil ředitel Centra Sion Hradec Králové Denis Doksanský. „Je nám líto lidských obětí na straně Palestinců, ale to nám nesmí bránit říci, že dobro je dobro a zlo je zlo,“ zdůraznil.

Poselství izraelského velvyslance Garyho Korena poté přečetla pracovnice velvyslanectví Petra Mohylová. Velvyslanec mimo jiné oznámil, že Izrael přijal egyptský návrh na zastavení bojů a je připraven respektovat příměří tak dlouho, dokud jej bude dodržovat i Hamás.

Tomáš Kraus za Federaci židovských obcí poukázal na to, že současný konflikt není lokální, ale globální. „Jak k tomu přijdou Židé přeživší holocaust, kteří dnes žijí v Berlíně a v Paříži a opět se musí bát o svůj život.“

Na závěr promluvil izraelský občan David Bohbot, který působí jako rabín konzervativní židovské komunity Bnei Israel v Praze. „Jako ten, kdo sám bojoval v Gaze, vám chci říct, jak těžké je bojovat v prostředí, kde jsou civilisté zneužíváni jako lidské štíty.“

Na závěr byla přečtena deklarace ICEJ (viz příloha). K dnešnímu dni se k ní připojili např. zpěvák Jaromír Nohavica, psychiatr a vysokoškolský pedagog prof. Cyril Höschl, sociolog Fedor Gál, režisér Václav Marhoul, ředitel Občanského institutu MUDr. Roman Joch, ředitel Židovského muzea v Praze PhDr. Leo Pavlát, ředitel Ústavu pro jazyk český doc. Karel Oliva, vysokoškolská pedagožka Dr. Věra Tydlitátová, poslanci PS Miroslava Němcová a Robin Böhnisch, senátor Pavel Lebeda, poslankyně Evropského parlamentu Michaela Šojdrová, Federace židovských obcí v ČR nebo Apoštolská církev.  

česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém, www.icej.cz

Kontakt: Předseda ICEJ ČR, RNDr. Mojmír Kallus, tel. 603 720 751